Çocuk Atölyeleri

 • Sanatla Kendini İfade Et!

  Sanat, çocukların iç dünyalarını yansıtmak konusunda çok etkili bir araçtır. Çocukların kendilerini sanatla oynarak ifade etmeleri, sözcüklerle ifade etmelerinden daha kolaydır. Bu atölye; drama, dans, resim, kil, hareket, müzik, şiir, masal, fotoğraf, sinema, yazı ve öykü gibi değişik sanat formları yoluyla çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlar. Çocuklar, kendileri ve çevreleri hakkında farkındalık kazanmak, iletişim kurmak, kendilerini ve yaratıcılıklarını keşfetmek amacıyla bu çalışmaya katılabilirler. Sanat becerilerinin ve sanat performansının değil, sanat malzemeleri ile oynamanın ve kendini ifade etmenin ön planda tutulduğu bir yaklaşım kullanılır.

  Kimler katılabilir?
  Çalışmalar gruplar halinde gerçekleşir. Sanat malzemeleriyle oynamak , eğlenceli bir ortamda yaratıcılığını keşfetmek, duygu, düşünce ve hayallerini ifade etmek isteyen her çocuk katılabilir.

 • Masal Atölyesi

  Masal ve gerçek…. Hangisi daha önemli? Çocuklarımız için ikisi de.
  Gerçeğin felsefesini masalın hikayesiyle çok daha verimli bir şekilde algılayan çocuklarımızın, henüz yabancı oldukları bu dünyasal yaşamı, daha iyi değerlendirebilmeleri için buradayız. Masal sanatı ile onların gerçeği daha iyi değerlendirmelerine yardımcı oluyoruz.
  Çevrelerindeki her varlığın duygusu olduğunu düşünen çocuklarımız için, bir taş ağlayabilir, ağaç üşüyebilir, güneş susayabilir. Dünyayı tanımakta rehberdir masallar; güven verir, öğretir, yaratıcılığı geliştirir.
  Çocukların entelektüel ve ruhsal gelişiminde masalların çok büyük bir rolü vardır. Masal aracılığı ile çocuklar özgüveni, kardeş rekabetinin nedenlerini ,cesareti, azmi, doğanın kurallarını öğrenirler.
  Geleneksel masal sanatı günümüzde Avrupa ve Amerika’da yeniden keşfedilmiş ve masallarla hazırlanan interaktif programların çocuk gelişimine katkısı olduğu onaylanmıştır.
  Modern ya da klasik hikayeler anlatıp çocukların hayal dünyasını dinlerken, bilginin onları geliştirmesine tanık olacağız. Her masala eşlik eden aktivitelerimizle ve dinamik oyunlarımızla öğrendiklerini pekiştireceğiz. Bremen Mızıkacıları ile işbirliğinin gücünü, Sinek Kuşu hikayesi ile cesareti ve azmi, Çiftçi ve Atı ile acele karar vermemeyi öğreneceğiz. Kimi zamansa resim,ses ve bedenlerimizle çalışıp birlikte keyifli bir süreç yaşayacağız.

  Kimler katılabilir?
  Masal atölyesi grup halinde yapılmakta olup, 5-8 yaş arası çocuklara yöneliktir.

 • Yaratıcı Drama

  Oyun, eğlence, doğaçlama ve sanat bu atölyede! Yaratıcı drama atölyesinde drama, farklı sanat dallarıyla birleşiyor. Bazen renklerle ve seramikle kendimizi ifade ediyoruz, bazen kendi öykümüzü yazıyoruz. Edebiyat, müzik, resim, dans gibi çeşitli sanat dalları eşliğinde hayal ediyoruz. Yaratıcılığımızı ve iletişim becerilerimizi geliştirmek, hayal dünyamızı zenginleştirmek, problem çözme becerimizi arttırmak, olayları daha iyi değerlendirebilmek, eleştirel düşünme yeteneği kazanmak için bu atölyeye katılabiliriz!

   

   

 • Erken Müzik ve Ritm Atölyesi

  Bu atölyenin amacı, enstrüman çalmayan ya da çalmaya yeni başlayan çocukların müziğe ilk adımlarını atmalarını sağlamaktır. Dersler; oyunlar, hikâyeler, şarkılar ve orff çalgıları eşliğinde yapılmaktadır. Atölye, oyunlar ve görsel malzemelerle pekiştirilmektedir.

  Program İçeriği

  Sınıfa getirilen değişik enstrümanları tanıyoruz, nasıl ses çıkardıklarını, ne tür malzemelerden yapıldıklarını ve nasıl çalındıklarını öğreniyoruz. Önemli bestecileri tanıyoruz, eserlerini dinliyoruz. Ritm kartları ve orff çalgılarıyla ritm öğreniyoruz. Oyunlarla notaları öğreniyoruz. Her haftaya bir nota ismi veriyoruz. Son dersimizde, anne babamıza orff çalgılarıyla küçük bir konser veriyoruz.

  Programın Faydaları

  - Çocukta müzikal yönden gelişme sağlanması

  - Ritimsel algıların gelişmesi

  - Çocuğun müzikle kendini ifade etmesi, kendi müziğini yapması

  - Öğrenme disiplini, grup sorumluluğu alma, başkaları ile çalışmayı öğrenme ve dikkat becerilerinin gelişmesi

  Kimler katılabilir?

  5-8 yaş arası çocuklara yöneliktir. Enstrüman çalmayan, çalmaya yeni başlayan, müziğe ilgi duyan çocuklar içindir. Enstrüman çalan çocuklar için çalma sürecini destekleyici bir programdır.

  Tarih:

  8 haftalık programın tarihi duyurulacaktır.