Hikâye Anlatıcılığına Giriş Eğitimi

Hikâye Anlatıcılığına Giriş Eğitimi (Storytelling)

Hikâye anlatıcılığı (Storytelling), en eski eğitim biçimlerindendir. Hikâye anlatıcılığı sözlü anlatım sanatı örneklerini koruyup nesillere aktarır.  Bu sanat insanlık tarihiyle yaşıttır. Hikâyeler bizi tanımlar, şekil verir, kontrol eder ve bizi biz yapar. Dünyadaki her kültür okuryazar değildir, ama her kültür mutlaka hikâye anlatır.

Aslında masallar yaşadığımız çağın; iletişim, bir araya gelme, anlatma, dinleme, yavaşlık, arayış, umut, insana dair, sonsuz olasılıklar, iyileştirme gibi ihtiyaçlarına karşılık vermektedir.

Masallar, sözlü anlatım geleneğinin en yalın öğeleridir. Sözlü kültürle tanışmak isteyen bir hikâye meraklısı işe masal anlatmakla başlamalıdır. Masal anlatıcısı gerçeği gerçek dışı yollarla anlatır. Bunu yaparken sözcüklerini imajlarla şekillendirir. Ağzından dökülen sözcükler dinleyicinin kulağına ulaştığın an masalın yolu başlar. Karanlık orman, gökyüzündeki yıldız, süpürgenin altındaki karınca, naneli yoğurt çorbasının kokusu, soğuk derenin içindeki ayaklar, karanlık yüzlü adamın gözündeki parıltı, horozun pırıl pırıl ibiği, sihirli söz, son dilek, tek ayakkabı, koca kazan… Masal anlatıcısı bütün bunları sözcüklerle dinleyicinin imaj dünyasında ”Göstertmek” zorundadır. Anlatmak, dinleyicinin bir şeyi görmesini ve hissetmesini sağlama sanatıdır. Anlatıcının bunu sağlayabilmesinin en temel yolu, kendi imge imaj dünyasını derinden kullanabilmesidir. Dinleyicinin görebilmesi, anlatıcının hissedebilmesine bağlıdır. Bu farkındalık, masal anlatıcılığı sözlü sanatının en önemli özelliğidir. Dinleyici bunları görürse masala dâhil olur, anlatıcıyla birlikte masal yolculuğuna başlar.

Eğitimin İçeriği

-        - Masalın iskeleti söz-imaj

-        - İmajlar yaratma, yarattığı imajları görme

-        - Masalı anlama “Bu masal bana ne diyor”

-         -Hafıza teknikleri

-        - Anlatım teknikleri

-        - Anlatım biçimleri

-        - Anlatıcı, dinleyici ve hikâye arasındaki ilişki

-        - Yazılı bir metinden, sözlü bir anlatıya geçişi

-         - Masal seçmek ve kendi repertuarını oluşturmak.

Eğitimin Amacı

-     - Masalın iskeletini tanıyıp, iskeleti ete kemiğe bürümek, imajlarından biçimlendirip canlanan masalı, dinleyenle buluşmaya hazır hale getirmek

-       - Bir masalı ezberlemeden hafızada tutmak

-       - Masalın nasıl kurulacağı ve kurguda nasıl ilerleneceği konusunu öğrenmek

-      - Masalın anlatım biçimleri ve masal anlatıcılığı sanatının sırları ile karşılaşmak

-      - Mesleğimizde ve toplum içinde masal/hikâye anlatıcılığından yararlanabilmek.

-      - Çocuğunuza, öğrencilere, arkadaşlarınıza veya bir dinleyici kitlesine masal anlatmak.

-      - Anlatımlarınızla masalın büyülü dünyasını deneyimleyip özgün masalcılar olarak kendi repertuvarınızı oluşturmak

Kimler katılabilir? Hikâye anlatıcılığına ilgi duyan her meslekten yetişkin katılabilir.

Tarih: 18 Mart Pazar Saat: 10.00-17.00

Eğitmen Hakkında:

Bedia CİCİOĞLU

Okul Öncesi Öğretmeni –Sanat Kolaylaştırıcısı-Yaratıcı Drama Eğitmeni-Hikâye Anlatıcısı-Program Geliştirici.

Hikâye Anlatıcısı ve Yaratıcı Drama Lideri Bedia Cicioğlu, çocuk gelişim ve eğitimi ve sosyoloji mezunu. Çağdaş Drama Derneği’nde Liderlik Eğitimi, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Masal Okulu’nda hikâye anlatıcılığı eğitimi aldı. Disiplinli Hikâye Anlatma yöntemi Enchant’ın yaratıcısı Judith Liberman ve Hikaye Anlatıcısı ve Tiyatro Pedagogu Nazlı Çevik’ten eğitimler almıştır. Eberhard Koehler’den Eğitimde ve Sanatta Masal Anlatıcılığı, Aniko Kaposvari, Aviva Apel, Paradi Jozsef playback tiyatro oyunculuk, Fiziksel Tiyatro, Dans Devinim, Çocuk yogası eğitimleri aldı. Yaratıcı drama eğitmeni olarak kamu ve özel okullarda çalışmakta olup, Çağdaş Drama Derneği eğitmenlerindendir.

Türkiye İnsan Kaynakları Vakfında Dağ köylerinde Ebeveynlerle  “Evde Okullu Olduk “ projesini yürütmektedir. Türkiye’de Cizre, Kocaeli Maşukiye, Rize Çayeli, Kırşehir Savcılı Fakılı, İzmir, Yahşi beyli, Merdivenli dağ köylerinde “ Kaybolan Masallar” projesini gerçekleştirmiştir. Unutulmuş izleri kaybolmuş masalları toplamaya devam etmektedir.

Çalışma alanları; sosyal toplumsal projelerde “Çocuklarla Birlikte” iletişim becerileri için kimsesiz çocuklar, sokak çocukları ile dramadır. Kadın grupları ile “farkındalık” konulu drama çalışmaları yürütmektedir. 2017/2018 döneminde SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Storytelling işbirliği ile Hikâye anlatım sanatı ile psikoloji alanını hikâye anlatım sanatına entegre ederek, örnek uygulamaların toplandığı ”İnsanın Anahtarı Hikâyeler” projesine alan uzmanı yerli ve yabancı eğitimciler, psikolog, Sanat Kolaylaştırıcı ve Koçlarla birlikte Türkiye de ilk olan Hikaye anlatıcılığı alanına büyük katkısı olacak uygulama yöntemleri içeren proje üzerinde çalışmaları devam etmektedir. Huzur evlerinde, hastanelerde, psikiyatri, onkoloji çocuk yetişkin bölümlerinde, sokak çadır ve kamplarda mülteci ve sokak çocuklarına, sanat merkezi, yoga merkezlerinde yetişkinlere ve çocuklara umutla masallar, hikâyeler anlatıyor; hikâyelerle, masalların şifa verdiğini düşünüyor.